TR

"Yoldaki Elçi; Osmanlı’dan Günümüze Türk-Leh İlişkileri” İsimli Serginin Açılışı
Metin Boyutu [-] [+]

"Yoldaki Elçi; Osmanlı’dan Günümüze Türk-Leh İlişkileri” İsimli Serginin Açılışı ve Aynı Adlı Kitabın Tanıtımı Varşova’da Gerçekleştirildi.

Türk-Leh ilişkilerinin 600. yılı münasebetiyle Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ve Polonya Devlet Arşivi’nde yer alan belgelerden oluşan “Yoldaki Elçi; Osmanlı’dan Günümüze Türk-Leh İlişkileri” isimli sergi ve aynı adlı kitabın tanıtımı 15 Ocak 2015 tarihinde, Polonya Merkez Arşivleri’nde yapılan bir tören ile gerçekleştirildi.

Söz konusu etkinliğe Türkiye Cumhuriyeti Varşova Büyükelçisi Sayın Yusuf Ziya Özcan, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü Sayın Doç. Dr. Uğur Ünal, Polonya Devlet Arşivleri Genel Müdürü Sayın Prof. Wladyslaw Stepniak başta olmak üzere, Büyükelçilik mensupları, Polonya Devlet Arşivleri görevlileri ile ilgililer iştirak etmişlerdir.

Açılış konuşmasını yapan Sn. Stepniak; Türk-Leh ilişkilerinin köklü tarihine vurgu yapmış ve arşivler arası işbirliğinden duyduğu memnuniyeti ifade etmiştir. Törende konuşma yapan Genel Müdürümüz Sayın Doç. Dr. Uğur Ünal; Türk-Leh ilişkilerinin tarihsel gelişiminden bahsederek bu kadim ilişkilerin farklı alanlarıyla görsel olarak ortaya konmasında yapılan ortak sergi ve kitap çalışmasının önemine değinmiş; arşiv alanındaki bu yakın işbirliğinin artarak devam edeceğine olan inancını belirtmiştir.

 

 

 
© 2014 - General Directorate of State Archives of the Prime Ministry of the Republic of Turkey