TR

Ortaöğretim Öğrencilerine İstanbul Osmanlı Arşivi Galerisi Gezileri
Metin Boyutu [-] [+]

Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi, İETT ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortak çalışmasıyla “Lise Öğrencilerine İstanbul Gezileri” programı düzenlenmektedir.Bu program kapsamında 20.000 lise öğrencisi Genel Müdürlüğümüze bağlı Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı’nda bulunan Hazine-i Evrak Daimi Sergi Salonu’nu ziyaret etmektedir.

Programın açılışı 12 Aralık 2014 tarihinde Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı Kongre Merkezinde gerçekleştirilmiştir. Genel Müdürümüz Doç. Dr. Uğur Ünal açılış konuşmasında, Osmanlı Arşivi’nde 95 milyon belge ve 380 bin civarında defterin muhafaza edildiğini ve bunun yalnızca Türkiye’ye değil, dünyaya mâl olan bir miras olduğunu belirtmiştir. Programın ardından açılışa katılan öğrenciler gruplar halinde sergi alanına ziyarette bulunmuşlardır.

Lise öğrencileri gezileri açılış sonrasında da haftada üç gün yaklaşık 400 ziyaretçi ile devam etmektedir. Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nün ilgili personelleri eşliğinde gerçekleştirilen gezilerde öğrenciler, Osmanlı Devleti’nden günümüze kalan ve tarihi 500 yıla kadar uzanan belge ve objeleri görme fırsatını yakalamaktadırlar. Bunun yanı sıra, bu gezi öğrencilere yine Osmanlı tarihi ile ilgili en önemli belgelerden olan Tanzimat ve Islahat Fermanları ile Mondros Ateşkes Antlaşması’nı görme imkânını vermektedir.

 

 
© 2014 - General Directorate of State Archives of the Prime Ministry of the Republic of Turkey