TR

“Yoldaki Elçi; Osmanlı’dan Günümüze Türk-Leh İlişkileri” isimli sergi İstanbul’da açıldı.
Metin Boyutu [-] [+]

Türk-Leh ilişkilerinin 600. yılı münasebetiyle Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ve Polonya Devlet Arşivi’nde yer alan belgelerden oluşan “Yoldaki Elçi; Osmanlı’dan Günümüze Türk-Leh İlişkileri” isimli sergi, Müsteşar Yardımcımız Sayın Mehmet Abdullah Canbek’in katılımıyla 21 Kasım 2014 tarihinde, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan Osmanlı Arşivi Sitesi’nde açıldı.

Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ve Polonya Devlet Arşivi’nde bulunan belgelerden seçilerek hazırlanan “Yoldaki Elçi; Osmanlı’dan Günümüze Türk-Leh İlişkileri” adlı belge sergisi 21 Kasım 2014 tarihinde İstanbul’da açıldı. Serginin açılışı, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Sayın Mehmet Abdullah Canbek, Devlet Arşivleri Genel Müdürü Sayın Doç. Dr. Uğur Ünal, Dışişleri Bakanlığı Türk-Leh İlişkileri 600. Yıl Koordinatörü Büyükelçi Sayın Cemil Karaman, Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Gregorj Mihalski, Kosova Devlet Arşivleri Başkanı Sayın Rame Manaj başta olmak üzere çok sayıda bürokrat, üniversite ve sivil toplum yöneticisi ile ilgililerin katılımıyla gerçekleşti.

Açılış konuşmasını yapan Genel Müdürümüz Sayın Doç. Dr. Uğur Ünal; 1414 yılında başladığı kabul edilen Türk-Leh ilişkilerinin Türkiye Cumhuriyeti ve Polonya Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra da devam ettiğini, Polonezköy’ün de bu dostlukta önemli bir yeri olduğunu ifade ederek, serginin tarih boyunca süregelen Türk-Leh ilişkilerinin gerek siyasi, ekonomik, askeri gerekse de kültürel ve insani boyutlarda geniş bir çerçeveyi kapsayan belge örneklerinden oluştuğunu belirtmiş; Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan tarafından gönderilen mektupların da sergide yer aldığını vurgulamıştır.

Polonya’nın İstanbul Başkonsolosu Sayın Gregorj Mihalski ve Polonya Milli Dijital Arşivler Müdürü Sayın Dr. Wojciech Wozniak’ın konuşmalarının ardından İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının konseri gerçekleştirilmiştir. Konser sonrası sergi açılışı ve kokteyl ile program sona ermiştir.

 

 
© 2014 - General Directorate of State Archives of the Prime Ministry of the Republic of Turkey