TR

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile Protokol
Metin Boyutu [-] [+]

Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ile Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı arasında protokol imzalandı.

Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ile Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı arasında protokol imzalandı. Protokol imza töreni öncesinde Devlet Arşivleri Genel Müdürü Sayın Doç. Dr. Uğur Ünal ve Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Sayın Doç. Dr. Kudret Bülbül açıklamalarda bulundu.

Ünal konuşmasında Arşivlerin önemine değindikten sonra “Ülkemiz, yurt dışından gelerek Türkiye Bursları ile eğitim gören öğrencilere üniversite eğitimlerinin yanı sıra kendilerini geliştirebilecekleri farklı imkanlar da tanımaktadır. Bu bağlamda arşivlerimizden de istifade edebilmektedirler ancak bu protokol ile artık öğrenciler Devlet Arşivlerinden nasıl yararlanabileceklerinin, belgelerin dilinin ve özelliklerinin de eğitimini alma imkanına kavuşacaklar. Öğrenciler, vatandaşı olduğu ülke ile ilgili belgeleri araştırma imkanı bulurken, Batı Trakya’dan gelen bir öğrencimiz Gümülcine vakıfları ile ilgili belgeleri, Irak’tan gelen bir öğrencimiz Bağdat’ın, Basra’nın, Erbil ve Musul’un belgelerini okuma - araştırma yol ve yöntemlerini de ayrıca öğrenebilecektir” şeklinde düşüncelerini dile getirdi ve protokolün hazırlığı sırasında emeği geçenlere teşekkürlerini sundu.

İmza sonrasında Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Sayın Doç. Dr. Kudret Bülbül’e Kanuni Sultan Süleyman dönemine ait ferman suretini içeren bir tablo hediye etti.

 
© 2014 - General Directorate of State Archives of the Prime Ministry of the Republic of Turkey